Yeni Başlayanlar İçin İzmir'de Üniversite Öğrencisi Olmak

BAŞLAMADAN NOT : Bu bir YAZI DİZİSİ olacaktır. Bütün İzmir'i tek seferde yazmam tabii ki mümkün değil dostlar (: Tabii ki bu bir Ege Üniversitesi öğrencisinin gözlemleri olacaktır. Buca yazı dizisine dahildir ancak çok kısa değinilecektir :(

İzmir. Bir ucundan bir ucuna manevi huzura ulaşabileceğiniz mini bir cennet. Hele ki kalabalık bir şehirden ya da boğuk iklimli ve tekdüze bir şehirden geliyorsanız. Otobüsünüzden otogara ya da nilüfer turizm hareket merkezi'ne vardıktan sonra başlayacak olan muhteşem bir hayattan bahsediyorum. Tabi bu yazı dizisini sonuna kadar okuduğunuzda anlayabileceğiniz muhteşem bir hayat.

Yaşam Alanları :


1 ) Bornova : 
Figür 1: Küçük Park Cafe'ler Sokağı


Öğrenci dolu bir yaşam alanı. Sanki öğrencilere terk edilmiş bir lunapark edasında yazları sıcak ve kurak , kışları ılık ve yağışlı bambaşka bir dünya. Bornova İzmir'in hemen hemen her yerinden farklıdır zira öğrencilerin bu kadar çoğunluk olduğu bir yerin bu kadar da diğer yerlere benzer olması beklenti dahilinde bile olamaz. Bornova bir üniversite öğrencisinin içinden çıkmadan yaşayabileceği her şeyi içerir. Sabahtan akşama kadar hiç yaşanılan yere girmeden tüm günü harcayabilecek kadar yer vardır Bornova'da.Bunlardan bazıları ve en genel geçerleri şunlardır ;Üniversite 2 : Poğaça ve unlu mamuller cenneti Fiyatları da 2006'dan beri değişmeyen poğaçaları , çok fazla tazelik ve çeşitleri ile üniversite 2 bir poğaçacının içerebileceği her şeyi
ekonomik ve taze bir şekilde size sunar.
Not: 01 Eylül 2010 Tarihi itibari ile eskiden de olduğu gibi kaşarlı poğaça 30kuruş,sütlü kaşarlı 50 kuruş. Yanlış olmasın.


Cafeler Sokağı :Birbirinin birebiri yaklaşık 17 - 20 adet Cafe'den oluşur. Çalışanların çoğunluğu öğrencidir , garsonlar , işletmeciler hatta bazen. Çay fiyatının 1 tl ile 3 tl arasında değiştiği ancak ortalamasını düz mantık alarak 1.5 yapan mekanların çoğunluğu buradan para kazanmakta. Küçük Park ilk gelindiğinde çok büyüleyici gibi görünse de bunun bir süre sonra ışıklar ve kırmızı deri koltuklardan oluştuğunu görebilirsiniz. Genelde masalar 4 kişilik ve birleştirilme opsiyonludur. Ancak 4 kişi gelirseniz masaları birleştirmeden oturmanız yer yer zor olabilmektedir. Buralar hep tanıdık dolar bir süre sonra gide-gele. Masanıza istemediğiniz insanlar çökmeye başladığı günler  gelir. O zaman yavaşça azalır Küçük Park ziyaretleri , cafeler sokağına yakın ama tenha kalan yerleri seçmeye başlarsınız. Yerleri parkedir , o zemin yapısı size bir ömür artık bu cafeler sokağını hatırlatacak kadar etkilidir.(bkz.Figür 1 ).

Ooze Venue : 
Figür 2 : Ooze Venue Konser
Bornova'nın en büyük konser organizasyonu veren yeridir. Kimler gelir diye sorarsanız , Duman, Manga, Athena, Nil, David Vendetta, Inna, Hadise, Feridun Düzağaç,Yaşar,Yalın ... diye uzar gider bu liste. Her Çarşamba ve Cumartesi Çirkef ve Kirli adında piyasa şarkılar çalan iki grup çıkar sahneye. Çarşamba günleri ücretsizdir Ooze. Konser olduğunda tıklım tıklım olur , eskiden içeride sigara da içildiğinden çok boğucu bir iklimi vardı. Şimdi sigara yasağıyla bu doluluk kapısının önüne taşmıştır. Ayrıca Ooze ile ilgili şöyle bir durum var. Geniş ve yeşil neon ışıklı süper şık bir girişi vardır. Senelerdir burada fotoğrafı olmayanı dövercesine insanlar fotoğraf çekinmekte. Siz de bu yazıyı gördükten sonra gidip arşivinize birer tane ekleyin. Ooze Venue Bornova'daki diğer canlı müzik mekanlarına göre biraz daha rahat ve ferahtır. Gidip huzur dolu bir şekilde müzik dinleyip eğlenebilirsiniz.

Beri Blues & Guardian Rock Bar:
Figür 3 : Beri Blues Bar
Aynı kategoride değerlendirmemin sebebi hakikaten aynı bokun laciverti olmalarıdır. Aynı gruplar farklı günlerde bu iki mekanda çıkar ancak Guardian'ın şöyle bir avantajı vardır bu da "Kanca" grubunun ara ara sahne almasıdır. Kanca İzmir'in en iyi sahne performanslı gruplarından biridir. Beri'ye damsız almazlar ama öğrenci milleti bunun için şöyle bir taktik uygular. İçeri bir hatun arkadaş girer ve dışardaki erkekleri teker teker ya da çifter çifter içeri alır. Bu yüzden erkek/kız oranı her zaman 1'in üzerindedir. Guardian'da da bu durum aynı şekildedir hatta yer yer daha berbattır. Guardian'ın içi çok dardır Beri Blues'a göre. Daha sıkış tepiş bir ortam vardır. Kollar çarpışır , biralar devrilir falan. Ama sonuç olarak yine de eğlendirir. Beri Blues'un efsane grubu - şu an sahne alıp almadığını bilmiyorum - Çalar Saat grubudur. En iyi eğlence ve en güzel seyirciyi onlar toplar. Guardian ise Başıbozuk günleri ile efsaneleşmiştir ancak grup İstanbul'a albüm kaydına gitti sanıyorum o yüzden onların yerini de Sinestezi adlı grup doldurmaktadır. Dungeon adlı bir üçüncü mekan vardır , salt rocker kitlesi ve gece 4.30'a kadar açık oluşu ile ünlüdür. Genelde siyah giyinen abiler ablalar takılsa da ara ara Techno Party ve Pop-Rock gruplar çıkartarak diğer kitleye de ulaşırlar. Ancak dediğim gibi salt kitlesi vardır.


Lezzet Durağı: Aysel Abla olarak da bilinen bu yer ev yemeği yapar. Çok güzel olmasa da sulu gıda ihtiyacınızı gidereceğiniz yerlerden biridir. 01 Eylül 2010 tarihi itibariyle (fiyatlar değişirse benden bilmeyin) 4 çeşit ev yemeği ( çorba+ana yemek + pilav/makarna+salata/tatlı/kola/cacık/ayran/yoğurt) 4 TL'dir. Bunun gibi çeşitli yerler olsa da en çok iş yapan ve en standart yer burasıdır.

Figür 4 : E-Cafe'den Bir Görünüm
Ege Üniversitesi de içinde çeşitli Cafe ve Sosyal Aktivite alanları bulundurmaktadır. Bu sebeple kampüs içinde de vakit çokça ve rahatça harcanabilmektedir. Kafelerden en ünlüsü E-Cafe'dir. E-Cafe tabir-i caizse "piyasa" olarak adledilen mekanlardandır. Öğrenci Çarşısı gibi işlek bir yerde olmanın da verdiği bir avantaj bu tabii. Ayrıca One Cafe de genel olarak tikky tayfa yeri olarak bilinse ve biraz pahalı olsa da nezih ve hoş bir mekandır. Ayrıca Ege Üniversitesi Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu'da diğer bir sosyal aktivite olan yüzme için kullanılabilir. Ege Üniversitesi Kütüphanesi de diğer bir gerekli aktivite olan "DERS ÇALIŞMAK" için çok müsait ve uygundur. Güz ve Bahar dönemlerinde saat 10'a kadar açık olduğuna dair duyumlar almışlığım var.


Figür 5 : Yeşil Köşk
Ege Üniversitesi içinde YEŞİL KÖŞK adında çok hoş ve otantik bir köşk bulunmaktadır ve restaurant olarak işletimi yapılmaktadır. Burası hem yemek yemek hem içki içmek ve gerektiğinde iş başvurusu yapabilmek için nezih bir ortamdır. Bazen garsonlar size bir pislik gibi davranabilirler öğrenci olduğunuz için umursamadan yemeğinizi yerseniz keyif alabileceğiniz bir yer gerçekten.525 :


Figür 6 : Ege Efsanesi 525
Sloganı "Her Zaman Bir Kişilik Daha Yer Vardır"  olan kampüs içi ring. Eskiden ücretsizdi , gerçi şimdi de sadece 10 kuruş ama yer yer belediyenin zam uygulamasından nasip alacak gibi görünüyor. Tıklım tıklım oluyor genellikle Güz ve Bahar dönemlerinde. Yaz okulunda da hatrı sayılır bir kalabalığa ulaştığı söylenebilir. 525 Ege Üniversitesi ile özdeşleşmiş Bornova Metro - Bornova Kipa güzergahında çalışan bir otobüstür. Onun içinde ne aşklar başlayıp ne aşklar bitmiştir. Tıpkı fordların başlayıp bittiği gibi. Ayrıca bu isimle bir bar vardır ve konsepti de bu otobüs şeklindedir. Girişi otobüs kapısı gibidir ve içerisi de otobüs koltukları şeklindeki koltuklarla donatılmıştır. Bahçesi olmadığı için tercih dışıdır.

Forum Bornova :

Figür 7 : Forum Bornova'dan Bir Görünüm
Bir Akdeniz Köyü şeklinde kurulmuş alışveriş merkezi. Türkiye'deki Forum AVM'lerinin ilki ve en güzelidir muhtemelen zira diğer Forum AVM'leri daha zengin kesimlere hitap ederken Bornova'nın öğrenci gençliği burayı da kendileri uygun mekanlarla doldurmuşlardır diyebiliriz. İçinde ne mi var : D&R , AFM , Watsons , Teknosa , Bimeks , Tefal , Siemens , IKEA , Kipa , Fenerium,Starbucks ve daha bir çok marka. Ayrıca ferah ortak yemek alanları ve güzel,temiz tuvaletleri mevcuttur. Yazın ve kışın içerisi oturmak için daha idealdir zira yazları serin , kışları sıcak olmaktadır. Sigara içenler için ise forum biraz yorucu olsa da kolaylığı mağazadan çıkar çıkmaz sigara yakıp dışarıdaki banklarda sigara içip bir diğer mağazaya geçiş yapabilmektedirler. Ayrıca Forum Bornova AVM çok para harcamak kaydıyla bütün gününüzü size eğlenceye dönüştürebilecek kadar zevkli bir yerdir.


Biliyorum içinizden özet geç piç dediniz yazıyı okuduğunuz süre boyunca. İçlerinizde meraklılar varsa gerçekten Bornova'yı merak eden. Benden daha fazla bilgi öğrenebilirler. Zira bu yazı bile Bornova'yı anlatmak için yeterli bir yazı değil henüz. Daha da meraklısı varsa Bornova'nın bana twitter'dan mesaj atabilirler.

<<<<<Şahsi Twitter Hesabım >>>>>

0 yorum: